Evenemang

I händelse av inställt/senarelagt evenemang

Med anledning av coronaviruset är det många evenemang som ställs in eller senareläggs, det kan därför finnas eventuella fel i vår evenemangskalender. Eftersom situationen förändras hela tiden ber vi dig att vända dig till respektive evenemangsarrangör för korrekt och uppdaterad information.

INSTÄLLT: Karl Olandersson kvartett

INSTÄLLT: Karl Olandersson kvartett

Karl Olandersson är en av Sveriges främsta jazztrumpetare och har inspirerats av jazzhistoriens alla trumpetgiganter, från Armstrong till Marsalis, men ...
Läs Mer
Wed 1st April 20:00 Wed 1st April 22:15
Big 5: Rigmor Gustafsson

Big 5: Rigmor Gustafsson

Våren 2019 släppte jazzsångerskan Rigmor Gustafsson sitt senaste album, Come Home. Albumet består av nyskriven musik av Rigmor själv och ...
Läs Mer
Fri 24th April 19:00 Fri 24th April 20:30
INSTÄLLT: DJ on the Boat på Sundsbussarna

INSTÄLLT: DJ on the Boat på Sundsbussarna

DJ on the Boat Första fredagen varje månad är du välkommen ombord till vårt koncept “DJ on the Boat”. “DJ ...
Läs Mer
Fri 1st May 17:00 Fri 1st May 21:00
INSTÄLLT: Partytura på Sundsbussarna

INSTÄLLT: Partytura på Sundsbussarna

Live Music – varje fredag och lördag kl. 17.00-21.00 Partytura med oss på M/S Pernille! Dansa, mingla och träffa många ...
Läs Mer
Fri 17th April 17:00 Fri 17th April 21:00
Sat 18th April 17:00 Sat 18th April 21:00
Fri 24th April 17:00 Fri 24th April 21:00
Sat 25th April 17:00 Sat 25th April 21:00
Fri 1st May 17:00 Fri 1st May 21:00
Sat 2nd May 17:00 Sat 2nd May 21:00
Fri 8th May 17:00 Fri 8th May 21:00
Sat 9th May 17:00 Sat 9th May 21:00
Fri 15th May 17:00 Fri 15th May 21:00
Sat 16th May 17:00 Sat 16th May 21:00
Fri 22nd May 17:00 Fri 22nd May 21:00
Sat 23rd May 17:00 Sat 23rd May 21:00
Fri 29th May 17:00 Fri 29th May 21:00
Sat 30th May 17:00 Sat 30th May 21:00
Xperience- The Dinner show

Xperience- The Dinner show

Tänk dig en afton där glädjen är på topp, goda minnen skapas och ni får en helhetsupplevelse med show, mat, ...
Läs Mer
Sat 8th February 18:00 Sat 8th February 23:00
Fri 28th February 18:00 Fri 28th February 23:00
Sat 29th February 18:00 Sat 29th February 23:00
Fri 6th March 18:00 Fri 6th March 23:00
Sat 7th March 18:00 Sat 7th March 23:00
Sat 21st March 18:00 Sat 21st March 23:00
Fri 27th March 18:00 Fri 27th March 23:00
Sat 28th March 18:00 Sat 28th March 23:00
Fri 3rd April 18:00 Fri 3rd April 23:00
Morgondopp på Pålsjöbaden.

Morgondopp på Pålsjöbaden.

Börja morgonen på bästa sätt med ett morgondopp i Öresund. Första måndagen i månaden öppnar vi redan klockan 07.00 för ...
Läs Mer
Mon 6th April 07:00 Mon 6th April 09:00
Mon 4th May 07:00 Mon 4th May 09:00
Öresunds Bingo Banko på Sundsbussarna

Öresunds Bingo Banko på Sundsbussarna

Öresunds Bingo Banko på Sundsbussarna! Du köper en speciell Bingobiljett innan du går ombord och spelplattor m.m säljs ombord på ...
Läs Mer
Sun 1st March 13:00 Sun 1st March 16:30
Mon 2nd March 13:00 Mon 2nd March 16:30
Sun 8th March 13:00 Sun 8th March 16:30
Mon 9th March 13:00 Mon 9th March 16:30
Sun 15th March 13:00 Sun 15th March 16:30
Mon 16th March 13:00 Mon 16th March 16:30
Sun 22nd March 13:00 Sun 22nd March 16:30
Mon 23rd March 13:00 Mon 23rd March 16:30
Sun 29th March 13:00 Sun 29th March 16:30
Sun 5th April 13:00 Sun 5th April 16:30
Mon 6th April 13:00 Mon 6th April 16:30
Sun 12th April 13:00 Sun 12th April 16:30
Mon 13th April 13:00 Mon 13th April 16:30
Jag var där: Elie Sandberg

Jag var där: Elie Sandberg

Som en musikalisk minnesresa till något du känner igen och tycker om men ändå med något helt nytt som får ...
Läs Mer
Thu 23rd April 19:00 Thu 23rd April 20:30
Sticklingsbyte i RumEtt

Sticklingsbyte i RumEtt

Att byta sticklingar är ett roligt sätt att få nya växter. Och det är gratis. Ta med en stickling till ...
Läs Mer
Tue 7th April 14:00 Tue 7th April 18:00
Liv och öden i Helsingborg

Liv och öden i Helsingborg

Se din stad med nya ögon. Vi vandrar runt i centrum. Vilka bodde i husen, var bodde de som hade ...
Läs Mer
Thu 28th May 17:00 Thu 28th May 18:30
INSTÄLLT! Poetry Slam i RumEtt

INSTÄLLT! Poetry Slam i RumEtt

Arrangemanget är inställt, 20/3, 17/4 samt 8/5. Stand up. Speak up. Välkomna på Poetry Slam i RumEtt ...
Läs Mer
Fri 17th April 18:00 Fri 17th April 19:00
Fri 8th May 18:00 Fri 8th May 19:00
Samtal på Dunkers: Gina Dirawi

Samtal på Dunkers: Gina Dirawi

Gina Dirawi är prisbelönt programledare, komiker, skådespelare och artist. ”Paradiset ligger under mammas fötter” är hennes debut som romanförfattare. Romanen ...
Läs Mer
Sat 25th April 14:00 Sat 25th April 15:00
Lär dig dansa tango på Dunkers kulturhus

Lär dig dansa tango på Dunkers kulturhus

Vill du lära dig dansa tango? Tangoföreningarna Tangorama och Tango Fortuna bjuder upp till dans i atriet på Dunkers kulturhus ...
Läs Mer
Sun 3rd May 13:00 Sun 3rd May 16:00
Sun 17th May 13:00 Sun 17th May 16:00
Sun 31st May 13:00 Sun 31st May 16:00
Tura- Livemusik ombord Aurora

Tura- Livemusik ombord Aurora

Tura med god mat och dryck och ta en svängom till livemusik med Lina och Marcus Hjälte i Waves bar ...
Läs Mer
Fri 17th April 18:10 Fri 17th April 23:00
FRAMFLYTTAT! Jag var där: Ödemarken, nytt datum 3 september

FRAMFLYTTAT! Jag var där: Ödemarken, nytt datum 3 september

Konsert 16 april framflyttad till 3 september 19:00. Redan köpt biljett gäller för nytt datum. Det går också bra att ...
Läs Mer
Thu 16th April 19:00 Thu 16th April 20:30
Vikingarna och vi – workshop om runor, memes och andra spår

Vikingarna och vi – workshop om runor, memes och andra spår

Påsklovsaktivitet i På gränsen. Att vikingar lämnade kvar runstenar efter sig vet vi, men vad som är mindre känt är ...
Läs Mer
Mon 6th April 10:00 Mon 6th April 14:00
Tue 7th April 10:00 Tue 7th April 14:00
Wed 8th April 10:00 Wed 8th April 14:00
Familjelördag: På gränsen – lokalhistorisk utställning

Familjelördag: På gränsen – lokalhistorisk utställning

Vi utgår från våra utställningar och fördjupar oss i ett tema via visningar, skapande och prova på. Vi lär oss ...
Läs Mer
Sat 2nd May 10:00 Sat 2nd May 14:00
Kulturskolans pianodiplomutdelning

Kulturskolans pianodiplomutdelning

Diplomutdelning med musikinslag. Plats: Konsertsalen Fri entré ...
Läs Mer
Mon 25th May 18:00 Mon 25th May 19:00
Live på Telegrafen

Live på Telegrafen

PROGRAM: 15/2 AlfEverGreenBand 22/2 Sheila Collier & Lars K Band 29/2 Good Times Band 7/3 SåWhat 14/3 Märk Väl 21/3 ...
Läs Mer
Sat 15th February 15:00 Sat 15th February 18:00
Sat 22nd February 15:00 Sat 22nd February 18:00
Sat 29th February 15:00 Sat 29th February 18:00
Sat 7th March 15:00 Sat 7th March 18:00
Sat 14th March 15:00 Sat 14th March 18:00
Sat 21st March 15:00 Sat 21st March 18:00
Sat 28th March 15:00 Sat 28th March 18:00
Sat 4th April 15:00 Sat 4th April 18:00
Samtal på Dunkers: Li Pamp

Samtal på Dunkers: Li Pamp

Li Pamp är programledare, designexpert och entreprenör. Hon har lång erfarenhet av att arbeta med design och antikviteter. De senaste ...
Läs Mer
Sat 18th April 14:00 Sat 18th April 15:00
INSTÄLLT! Dans är glädje

INSTÄLLT! Dans är glädje

Arrangemanget är inställt! Tillsammans med Helsingborgs dansskolor firar vi Dansens dag redan söndag 26 april med föreställningen Dans är glädje ...
Läs Mer
Sun 26th April 13:00 Sun 26th April 14:00
Sun 26th April 15:00 Sun 26th April 16:00
Konsert för två flyglar

Konsert för två flyglar

Gunilla och Per har under ett stort antal år framträtt tillsammans, både solistiskt och med repertoar för dubbelpiano men framför ...
Läs Mer
Sun 3rd May 17:05 Sun 3rd May 18:15
Before Work på Kallis

Before Work på Kallis

Unna dig själv en härlig start på dagen! Vi på Kallis kallbadhus bjuder in er till att starta dagen på ...
Läs Mer
Fri 24th April 07:00 Fri 24th April 09:00
FRAMFLYTTAT! Big 5: Lisa Miskovsky, nytt datum 18 september

FRAMFLYTTAT! Big 5: Lisa Miskovsky, nytt datum 18 september

Konsert 3 april framflyttad till 18 september 19:00. Redan köpt biljett gäller för nytt datum. Det går också bra att ...
Läs Mer
Fri 3rd April 19:00 Fri 3rd April 20:30
INSTÄLLT: Vinprovning på Sundsbussarna

INSTÄLLT: Vinprovning på Sundsbussarna

Kom till Vinprovning på Sundsbussarna! Onsdag den 25. mars kl. 16:00 – 20:00 – INSTÄLLT Tema: Välkommen till Vinåret 2020 ...
Läs Mer
Wed 27th May 16:00 Wed 27th May 20:00